עורך דין נזיקין

דיני נזיקין הם חלק בלתי נפרד מהמשפט האזרחי ובעזרתם ניתן לטפל בשורה ארוכה של מצבים שבהם נגרם נזק לאדם. יתרה על כך, דיני הנזיקין עוסקים גם בנזק שנגרם לגופו של אדם וגם בנזקים לרכוש. בעזרת דיני הנזיקין אפשר לקבוע האם המזיק ישלם פיצוי, מה יהיה גובה הפיצוי ובאיזה תנאים הוא יועבר לניזוק.

על רקע האמור לעיל אפשר להבין את החשיבות של דיני נזיקין בכלל וההתמחות של עורכי דין בנושא בפרט. ראשית, דיני נזיקין קובעים במידה רבה את מערכת היחסים החוקית בין אנשים פרטיים ועסקים בציבור ובעזרתם אפשר לנהל תביעות מורכבות תחת דיני המשפט האזרחי. שנית, דיני הנזיקין מאפשרים לצדדים שונים להציג את טענותיהם בפני בית המשפט ומחייבים מעורבות של עורך דין מיומן.

עורך דין שמתמחה בדיני נזיקין יכול לעזור ללקוחותיו להתוות אסטרטגיה מסוימת ולהתמיד בה. חשוב שעורך הדין יהיה בעל ניסיון, רקע וכישורים ועליו גם להחזיק בהמלצות רלוונטיות מתיקים קודמים. מבחינת אנשים שנמצאים בעיצומן של תביעות נזיקין, עורך הדין הוא לעיתים קרובות הגורם היחיד שמסוגל לייצג אותם באופן אובייקטיבי. כל אלו מסבירים את החשיבות של דיני נזיקין ואת המשמעות של בחירת עורך דין מקצועי.

איך בוחרים עו”ד לנזיקין ?

תהליך הבחירה של עורך דין נזיקין מתחיל בהגדרת מטרות ובסינון בין מועמדים. בשלב הזה פונים רק לעורך דין עם התמחות רלוונטית ועם ניסיון שיכול לסייע ללקוחות. אפשר למשל להשוות בין מועמדים לפי סוג השירות שהם מציעים ולהפריד בין עורך דין שמתמחה בנזקי גוף לעורך דין שמתמחה בנזקי רכוש.

אפילו בקטגוריה הספציפית של התמחות בנזקי גוף יש תחומים שבהם עורך דין מסוים יכול להציע שירות טוב יותר מעורכי דין אחרים. השירותים שניתנים על ידי עורכי דין כוללים למשל התמחות בתאונות דרכים, תאונות עבודה, תביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה, פגיעות בהולכי רגל, תאונות תלמידים, נפילות בשטחים פתוחים ועוד.

לשם השוואה, התמחות בנזקי רכוש תחייב את עורך הדין להכיר פסקי דין תקדימיים לגבי אחריות מקצועית, תאונות ספורט, דיני נגישות ותביעות פיצויים מחו”ל. אלו התמחויות שונות מההתמחות הבסיסית בדיני נזיקין ומומלץ לבחור עורך דין רלוונטי בלבד.

בשלב השני מתאמים פגישה עם 2-3 עורכי דין ומגיעים אליה כדי להתרשם מהם ברמה האישית. זה גם השלב שבו בודקים האם מדובר בעורך דין רגיל או בנוטריון, כמה שנות ניסיון יש לו והאם הוא עוסק בפעילות ציבורית התנדבותית. במידת הצורך אפשר לנצל את הפגישה כדי לשאול על מקרים קודמים של דיני נזיקין שבהם עורך הדין טיפל ולבקש הפניות ללקוחות שיכולים להמליץ עליו.

המלצה מטעם לקוחות אחרים מספקת אינדיקציה מעולה לרמת המקצועיות של עורך דין נזיקין. את ההמלצות רצוי לאסוף מאנשים אפשר לסמוך עליהם כמו חברים, קרובים ובני משפחה. במידה ולא מכירים באופן אישי אנשים אובייקטיביים כאלה, ניתן לבקש מעורך הדין את ההפניות הנדרשות וליצור קשר ישיר עם הממליץ הפוטנציאלי.

יתרונות וחסרונות של התייעצות עם עורך דין

היתרון של התייעצות עם עורך דין בכל תחום בכלל ובדיני נזיקין בפרט מתבטא בהכנה טובה יותר למשפט. עורך הדין מגדיל את הסיכוי לזכות במשפט והוא גם מסוגל להעניק תמיכה נפשית לנתבעים.

החיסרון של התייעצות עם עורך דין הוא שמדובר בהוצאה כספית לא מבוטלת. מצד שני, זו הוצאה משתלמת אם עורך הדין אכן חוסך תשלום פיצויים – או לחילופין מבטיח שניזוק מסוים יקבל את מלוא הפיצוי הקבוע בחוק מטעם בית המשפט.ע