עורך דין פלילי

המשפט הפלילי מסדיר את חיי החברה במדינת חוק ואף מגדיר התנהגויות מסוימות כבלתי חוקיות. עיקרי המשפט נשענים על כללי עשה ואל תעשה ומחייבים התמחות מיוחדת מצד עורכי דין, שהם גם אנשי המקצוע שמוסמכים לייצג לקוחות. למעשה, כל אדם שמפר את כללי המשפט הפלילי עלול להיות מואשם בביצוע עבירה פלילית, לעמוד לדין ולהיענש בהתאם לפרמטרים הקבועים בחוק. במקרים כאלה עורך דין אמור לייצג את האינטרסים של הלקוח בצורה הטובה ביותר ולהשתמש בניסיון ובכלים המשפטיים שעומדים לרשותו. כמו כן, עורך הדין נדרש להתמחות בדיני פלילים באופן ספציפי – וזאת בשל המאפיינים המיוחדים שלהם.

 

החשיבות של עורך דין פלילי

מעורבות עורך דין בדיני המשפט הפלילי חשובה עבור הנאשמים והתובעים כאחד. מבחינת הנאשמים, עורך דין עם התמחות בדיני פלילים מאפשרת להגיש בקשה מסודרת לבתי משפט ולנמק אותה על סמך פסקי דין תקדימיים, רשימת החוקים הקיימים והתקנות הרלוונטיות. עורך הדין קובע במידה רבה מהם סיכויי ההצלחה של הנאשם לקבל זיכוי ואף משפיע במובן מסוים על אופי העונש שיוטל עליו. מנגד, עורכי דין שמתמחים בפלילים ומייצגים תובעים אחראיים על קביעת האסטרטגיה. גם כאן הם נדרשים לנסח בקשה שעולה בקנה אחד עם מאפייני המשפט הפלילי, אך גם לדרוש עונשים ספציפיים לפי הנסיבות ועל סמך ניסיון שעומד לרשותם עם מקרים דומים.

 

טיפים לבחירת עורך דין פלילי

הדבר החשוב ביותר הוא לבחור עורך דין פלילי לפי תחום ההתמחות שלו. גם אחרי שעורך דין בוחר להתמחות בדיני המשפט הפלילי, הוא יכול להחליט האם להציע שירות בסיסי של ליווי הליכי חקירה, מעצר ושחרור בערבות בלבד – או שמא להרחיב את סל השירותים לייצוג חשודים וטיפול בעבירות גניבה, התפרצות, רכוש ותקיפה. כמו כן, ישנם עורכי דין שמתמחים בעבירות אלימות לעומת כאלה שבוחרים לייצג רק חשודים על רקע עבירות רכוש. על כל פנים, בחירה של עורך דין לפי תחום ההתמחות שלו היא דרך טובה לקבל ייצוג הולם ולעמוד מול בית המשפט בגיבוי של איש מקצוע מנוסה ומיומן.

 

פגישה עם עורך דין פלילי

פגישה עם עורך הדין היא לרוב השלב שבו נקבעת ומנוסחת האסטרטגיה. עוד קודם לכן, עורך דין מקצועי יבקש לשמוע מהנאשם או מהתובע על פרטי המקרה והוא יידע כיצד להכווין אותו למתן האינפורמציה הרלוונטית עבור התיק. לעורך דין מוסמך יש גם התחייבות מלאה לשמירה על דיסקרטיות, הוא כפוף לכללי אתיקה נוקשים וניסיון העבר יכול לשמש אותו לניסוח בקשות מיוחדות על רקע מצב בריאותי ונפשי. בשלבים מאוחרים יותר אפשר לקבוע פגישה בארבע עיניים עם עורך דין פלילי כדי לשמוע ממנו על סיכויי ההצלחה ולקבל ממנו טיפים לעמידה נכונה מול שופט.

 

ההיבט האישי במעורבות עורך דין

בסופו של דבר, דיני המשפט הפלילי בארץ ובעולם מעמידים נאשמים ותובעים בפני סיטואציה רגישה שלא תמיד יש להם יכולת להתמודד איתה. הדרך הכי טובה להקל על הלחץ הנפשי ולהגדיל את הסיכוי להשיג את ההכרעה המבוקשת מצד בית המשפט היא לערב אנשי מקצוע. בתחום המשפט הפלילי רק עורך דין יכול לרכז עבור הלקוחות שירותים שונים תחת קורת גג אחת, לנסח עבורם בקשות בצורה מסודרת ומנומקת – ולייצג בהצלחה את האינטרסים שלהם.

 

במקביל, ישנה חשיבות להיבט האישי במעורבות עורך דין. התייעצות עם עורך דין מעניקה תחושת ביטחון ללקוחות והיא מסייעת להם לקבל החלטות בצורה טובה יותר. זהו יתרון משמעותי של התייעצות עם עורך דין פלילי ולכן חשוב להקדיש לה זמן ומחשבה.